| Brand |
|---|
BEI Sensors Absolute encoder CD150 Analog Draw Wire
CD150 Analog Draw Wire
Categories: Absolute encoders, Rotary Encoders
Additional information
About Bei Sensors
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Measurement range | 0 up to 6000 mm |
| Output signal | 0…10V (galvanic isolation) 4…20mA current loop 4…20mA current generator (galvanic isolation) 0…20mA current generator (galvanic isolation) |
| Resolution | Quasi infinite (depends on the operating system) |
| Material | Body and cover - Aluminium (RohS) Measuring cable – Stainless stee |
| Cable diameter | 0,60 mm |
| Detection element | Precision potentiometer |
| Connection |
Male connector M16 – DIN 8 pin |
| Standard linearity | +/- 0,15% f.s. +/- 0,10% f.s. (optional) |
| Protection class | IP54 (option IP67) |
| Max. Velocity | 10 m/s |
| Max. Acceleration | 5 m/s2 (before cable deformation) |
| Weight | ≈ 3000 g |
| Operating temperature | -20° to +80°C |
| Storage temperature | -30° to +80°C |




