Intrinsically safe encoders, specially designed for explosive GAS atmospheres. For chemical applications (painting, solvent, fragrances and rubber), textile, food processing, wood, petrochemical…
BEI Sensors IHM5 ATEX Incremental Encoder
IHM5 ATEX Incremental Encoder
Categories: Incremental encoders, Rotary Encoders
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Bei Sensors
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Material | Cover: Zinc Alloy Body: Aluminum Shaft: Stainless Steel |
| Bearings | 6 000 series |
| Maximal Loads | Axial: 50 N Radial: 100 N |
| Shaft Inertia | ≤ 1.10-6 kg.m2 |
| Torque | ≤ 4.10-3 N.m |
| Permissable Max. Speed | 12,000 min-1 |
| Continuous Max. Speed | 9,000 min-1 |
| Shocks (EN60068-2-27) | ≤ 500 m.s-2 (during 6 ms) |
| Vibrations (EN60068-2-6) | ≤ 100 m.s-2 (55… 2 000 Hz) |
| EMC | EN 50081-1, EN 61000-6-2 |
| Insulation | 1000 Veff |
| Encoder Weight (Approx.) | 0,300 kg |
| Operating Temperature | - 30 ... + 70°C (encoder T°) |
| Storage Temperature | 40 ... + 100°C |
| Protection (EN 60529) | IP 65 (IP67 with flange option) |
| Theoretical mechanical lifetime 109 turns (Faxial / Fradial) | |
| 25 N / 50 N | 99 |
| 50 N / 100 N | 12 |




