Intrinsically safe encoders, specially designed for explosive GAS atmospheres. For chemical applications (painting, solvent, fragrances and rubber), textile, food processing, wood, petrochemical.
BEI Sensors IHO5 ATEX Incremental Encoder
IHO5 ATEX Incremental Encoder
Categories: Incremental encoders, Rotary Encoders
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Bei Sensors
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Material | Cover: zinc alloy |
| Body: aluminum | |
| Shaft: stainless steel | |
| Bearings | 6 803 series |
| Maximum loads | Axial : 20 N |
| Radial : 50 N | |
| Shaft inertia | ≤ 2,2.10-6 kg.m2 |
| Torque | ≤ 6.10-3 N.m |
| Permissible max. speed | 6 000 min-1 |
| Continuous max. speed | 6 000 min-1 |
| Shaft Seal | Viton |
| Shocks (EN60068-2-27) | ≤ 500 m.s-2 (during 6 ms) |
| Vibrations (EN60068-2-6) | ≤ 100 m.s-2 (55 … 2 000 Hz) |
| EMC | EN 50081-1, EN 61000-6-2 |
| Isolation | 1 000 V |
| Encoder weight (approx.) | 0,300 kg |
| Operating temperature | - 30 ... + 70°C (encoder T°) |
| Storage temperature | - 40 ... + 100°C |
| Protection(EN 60529) | IP 65 |
| Torque (ring pressure screw) | nominal: 1.5 N.m, break: 2.0 N.m |
| Theoretical mechanical lifetime 109 turns (Faxial / Fradial) | 10 N / 25 N : 230 20 N / 50 N : 29 |




