Miniature optical multi turn encoder
Resolution up to 524288 cpr (19 bit) x 4096 turns (12 bit)
High degree of protection, IP67
Cable output or M12 inline plug
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | SSI, BiSS-C |
| Dimension | Ø 36 mm |
| Shaft Ø | 6 mm |
| Connections | cable or M12 inline plug |
| Resolution | 524288 cpr x 4096 turns (19 x 12 bit) |
| Protection | IP67 |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Product status | Active |




