Size 58 mm single/multiturn
Analogue output
Solid or blind hollow shaft
Precise analog output
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | Analogue |
| Dimension | Ø 58 mm |
| Shaft Ø max | solid 12 mm, hollow 15 mm |
| Connections | M12 or M23 connector, cable output |
| Resolution | Singleturn 12 bit, multiturn 16 bit |
| Protection | IP67 |
| Shaft rotational speed | 12000 rpm |
| Product status | Active |




