US standard optical encoders
Robust die-cast housing
M23 and MIL connector
Singleturn up to 18 bit (262144 cpr) and multiturn up to 16×14 bit (65536 x 16384)
High degree of protection
IP66 BCD output code on request
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | SSI, Bit parallel Push-Pull, NPN |
| Dimension | Ø 65 mm |
| Shaft Ø max | 12 mm |
| Connections | M23 or MIL connector, MIL32 inline plug, cable output |
| Resolution | Singleturn 18 bit, multiturn 65536 cpr x 16384 turns (16 x 14 bit) |
| Protection | IP66 |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Product status | Active |




