Multiturn EtherCAT encoders
Fast and precise optical sensing
Resistant against magnetic fields
Radial or axial connector output
Lika Electronic Absolute encoder EM58 EC/ECA-EM58S EC/ECA-EMC58 EC/ECA-EMC59 EC/ECA
Categories: Absolute encoders, Rotary Encoders
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | EtherCAT |
| Dimension | Ø 58 mm |
| Shaft Ø max | solid 12 mm, hollow 15 mm |
| Connections | connection cap with M12 connectors |
| Resolution | 8192 cpr x 16384 turns (13 x 14 bit) |
| Protection | IP65 |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Product status | Active |




