High performance multiturn encoder
CANopen, CANopen LIFT, Profibus-DP, DeviceNet interface
Solid shadt or blind hollow shaft
Lika Electronic Absolute encoder HM58 FB-HM58S FB-HMC58 FB-HMC59 FB
Categories: Absolute encoders, Rotary Encoders
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | Profibus, CANopen, CANlift, DeviceNet |
| Dimension | Ø 58 mm |
| Shaft Ø max | solid 12 mm, hollow 15 mm |
| Connections | PG outlet or M12 connectors |
| Resolution | 65536 cpr x 16384 turns (16 x 14 bit) |
| Protection | IP65 |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Product status | Active |




