High resolution multiturn encoder
Servo or clamp flange
Solid or hollow shaft version
Resolution up to 16 + 14 bit
Additional incremental track, 2048 PPR sin/cos
For motor feedback applications
Lika Electronic Absolute encoder HM58-HM58S-HMC58-HMC59
Categories: Absolute encoders, Rotary Encoders
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | SSI, SSI + 1Vpp, SSI + Line Driver 5V, BiSS + 1Vpp |
| Dimension | Ø 58 mm |
| Shaft Ø max | solid 12 mm, hollow 15 mm |
| Connections | M12 or M23 connector, cable output |
| Resolution | 65536 cpr x 16384 turns (16 x 14 bit) |
| Protection | IP67 |
| Shaft rotational speed | 12000 rpm |
| Application | Motor feedback |
| Options/Particularity | High accuracy |
| Product status | Active |




