Compact programmable encoder
Multiturn version up to 14 bit
SSI or Bit parallel output
Solid or blind hollow shaft
Teach-in function
Lika Electronic Absolute encoder HM58 P-HM58S P-HMC58 P-HMC59 P
Categories: Absolute encoders, Rotary Encoders
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | SSI, Bit parallel Push-Pull, NPN |
| Dimension | Ø 58 mm |
| Shaft Ø max | solid 12 mm, hollow 15 mm |
| Connections | M12 or M23 connector, MIL or Dsub inline plug, cable output |
| Resolution | 262144 cpr x 16384 turns (18 x 14 bit) |
| Protection | IP67 |
| Shaft rotational speed | 12000 rpm |
| Options/Particularity | Programmable |
| Product status | Active |




