Absolute singleturn encoder
Magnetic sensing
Size 36 mm
MS36: solid shaft version
MSC36: blind hollow shaft version
Protection up to IP67 with sealed circuit
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output/Interface | SSI |
| Dimension | Ø 36 mm |
| Shaft Ø | 6 mm |
| Connections | cable or M12 inline plug |
| Resolution | 8192 cpr (13 bit) |
| Protection | IP65 (IP67) |
| Shaft rotational speed | 12000 rpm |
| Product status | Active |




