Heavy-duty fieldbus encoder
Single and multiturn version
Velocity output, roundloop function
For harsh environment such as steel mills, mobile equipment, construction machinery
Stainless steel housing available on request
ATEX cat. 3 certification for zones 2, 22
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Interface | Profibus-DP, CANopen, Devicenet |
| Dimension | ø 77 mm |
| Shaft Ø | 14 mm |
| Connections | Connection cap with terminal block |
| Protection | IP66 max. |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Application | Heavy-duty |
| Option/Particularity | ATEX |
| Product status | Active |




