Heavy-duty hollow shaft encoder
Blind hollow and blind tapered shaft
Connections with terminal block
Electrically isolated shaft
For wind turbines, off-shore and steel mills
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output circuit | Power Push-Pull; Power Line Driver |
| Dimension | Ø 100 mm |
| Shaft Ø max | 16 mm; 17 mm tapered |
| Connections | 2 x M23 connectors, 2 x screw terminals or 2 x cable output |
| Resolution | 2048 PPR max |
| Protection | IP65 |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Application | Heavy-duty, wind energy |
| Options/Particularity | Redundant, salt mist resistant housing |
| Product status | Active |




