Compact incremental encoder
Magnetic sensing
Size 50 mm, through hollow shaft
Resolution up to 65536 PPR
Extended operating temperature
For motor feedback and factory automation
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output circuit | Line Driver |
| Dimension | Ø 50 mm |
| Shaft Ø | max 10 mm |
| Connections | cable |
| Resolution | 65536 PPR max. |
| Protection | IP65 |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Application | Motor feedback, Factory automation |
| Product status | Active |




