Compact incremental encoder
Size 40 mm
Versatile and multipurpose
Blind hollow shaft
Packaging, electromedical
CK41 on Traceparts portal
Compact incremental encoder
Size 40 mm
Versatile and multipurpose
Blind hollow shaft
Packaging, electromedical
CK41 on Traceparts portal
| Brand |
|---|
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
| Output circuit | NPN; PNP; Push-Pull; Line Driver; Universal circuit |
| Dimension | Ø 41 mm |
| Shaft Ø | max 8 mm |
| Connections | cable |
| Resolution | 4096 PPR max. |
| Protection | IP64 (IP65) |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Product status | Active |