Compact incremental encoder, Ø30 mm
Robust metal housing
Resolution up to 2048 pulses/rev.
Universal output circuit
IP65 protection available
For factory automation, packaging & electromedical
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output circuit | Push-Pull, Line Driver, Universal circuit |
| Dimension | Ø 30 mm |
| Shaft Ø | 5; 6 mm |
| Connections | cable or M12 inline plug |
| Resolution | 2048 PPR max. |
| Protection | IP54 (IP65) |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Application | Factory automation, packaging, electromedical |
| Product status | Active |




