Standard encoder for general industrial application
Size 58 mm
Resolution up to 10000 PPR (real)
Servo or clamp flange
High operating temperature range (optional)
I58 on TraceParts portal
I58S on TraceParts portal
Standard encoder for general industrial application
Size 58 mm
Resolution up to 10000 PPR (real)
Servo or clamp flange
High operating temperature range (optional)
I58 on TraceParts portal
I58S on TraceParts portal
| Brand |
|---|
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
| Output circuit | NPN; PNP; Push-Pull; Line Driver; Universal circuit; sin/cos |
| Dimension | Ø 58 mm |
| Shaft Ø | 6; 8; 9.52; 10; 12 mm |
| Connections | M12 or M23 connector, cable output |
| Resolution | 10000 PPR max. |
| Protection | IP64 (IP65) |
| Shaft rotational speed | 12000 rpm |
| Product status | Active |