Optical incremental encoder
Square flange, Japanese standard
Robust design
Extended operating temperature
For machine tools
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Lika Electronic
Lika Electronic specializes in encoders and position measuring systems. Lika Electronic has been developing and manufacturing all types of encoder and sensor interfaces since its founding in 1982. Lika Electronic maintains frequent contact with its customers in order to establish solid, long-term relationships and to assist them with their day-to-day needs. Lika's operations are centered on the needs of consumers, as well as daily challenges to build dependable and cutting-edge solutions.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Output circuit | NPN; PNP; Push-Pull; Line Driver; Universal circuit |
| Dimension | Ø 68 mm |
| Shaft Ø | 15 mm with keyway |
| Connections | MIL 10 pin, MIL 17 pin connector or cable output |
| Resolution | 10000 PPR max. |
| Protection | IP66 |
| Shaft rotational speed | 6000 rpm |
| Product status | Active |




