Sensata 6300 Series of thick film conductive plastic sensors fit snugly into cylinders to provide highly accurate positioning information and are built rugged to operate in extreme environments.
BEI Sensors 6300 Series Linear Potentiometer
6300 Series Linear Potentiometer
Categories: Linear Potentiometers, Potentiometers
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Bei Sensors
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Electrical Travel | 50 to 965 mm |
| Resistance | 80Ω/mm |
| Resistance Tolerance: | +/-20% |
| Power Rating At 70°C | 0.5 watts per 50mm of electrical travel (Derated to 0 watts at 125°C) |
| Output Smoothness | 0.1% of total applied voltage |
| Insulation Resistance at 250VDC | 50 megaohms min |
| Resolution | Infinite |
| Accuracy | Varies with length (.04% to 0.75%) |
| Dielectric | 250VDC |
| Operating Temperature | -40°C to +125°C (Available up to 200°C) |




