Features
- Potentiometric output draw-wire
- Measurement range 0 up to 10 000mm
CDS12 10000 Potentiometer
| Brand |
|---|
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
| Measurement range | 0 up to 10 000 mm |
| Output signal | 1kΩ (other values on demand) |
| Resolution | Quasi infinite (depends on the operating system) |
| Material | Body and cover - Aluminum (RohS) Measuring cable - Stainless steel |
| Cable diameter | 0,90 mm |
| Detection element | Precision potentiometer |
| Connection | Male connector M16 - DIN 3 pin Male connector M12 - 4 pin PVC cable - 4 wires |
| Standard linearity | +/- 0,15% f.s. +/- 0,10% f.s. (optional) |
| Protection class | IPS65 |
| Max. Velocity | 10 m/s |
| Max. Acceleration | 5 m/s2 (before cable deformation) |
| Weight | ≈ 6 kg |
| Operating temperature | -20° to +80°C |
| Storage temperature | -30° to +80°C |