The SCC 200 signal converter is for use with MHG-VP, SHG-VP, SHG-VS and SHG-AV series Incremental and Absolute Linear Encoders. The sinusoidal incremental signals are produced by advanced processing of both the A and B signal channels. These channels are phase shifted by 90° and have a signal level of 1Vpp differential when terminated using the recommended circuitry with a common mode voltage of 2.5V. The signal levels are maintained at all speed levels providing no loss of signal integrity with increasing scanning frequency. Note: The SCC200 is designed for DIN rail mount. (European DIN rail standards: EN50022 & EN50035)
Description
Additional information
| Brand |
|---|
About Bei Sensors
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Power Supply (System) | 5VDC ±5% <300mA |
| Operating Temperature | 0° to 55°C |
| Storage Temperature | -20° to 70°C |
| Ingress Protection Level | IP54 |
| EMC Compliance | BS EN 50081-2 BS EN 50082-2 |
| Sinusoidal Voltage Output Signal | ~1Vpp differential |
| Sinusoidal Signals A & B(B) Signal Levels | 0.8 to 1.2Vpp*, typically 1Vpp |
| Amplitude Ratio (A to B) | 0.95 to 1.05 |
| Phase Angle | 90° ± 5° elec |
| Ref. Mark Zero Crossover Point | ± 90° ± 5° elec |
| Dimensions (SCC200 only) | 131mm x 67mm x 24mm(C) |
| Weight (SCC200 only) | 0.5lbs (0.23kg) |




