Features
- Measurement range 0 Up to 15 000mm
CDS12 15000 Potentiometer
| Brand |
|---|
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
| Measurement range | 0 up to 15 000 mm |
| Output signal | 1kΩ (Other Values on Demand) |
| Resolution | Quasi Infinite (Depends on the Operating System) |
| Material | Body and Cover - Aluminum (RoHS) Measuring Cable - Stainless Steel |
| Cable diameter | 0.90 mm |
| Detection element | Precision potentiometer |
| Connection | Male Connector M16 - DIN 3 Pin Male Connector M12 - 4 Pin PVC Cable - 4 Wires |
| Standard linearity | ±0.15% f.s. ±0.10% f.s. (Optional) |
| Protection class | IPS65 |
| Max. Velocity | 10 m/s |
| Max. Acceleration | 4 m/s2 (before cable deformation) |
| Weight | ~8 kg |
| Operating temperature | -20° to +80°C |
| Storage temperature | -30° to +80°C |