| Brand |
|---|
BEI Sensors CD115 MEC Mechanical Draw Wire
CD115 MEC Mechanical Draw Wire
Categories: Potentiometers, Rotary Potentiometers
Additional information
About Bei Sensors
BEI Sensors is specialized in reliable position sensing products for harsh environments. BEI Sensors can provide a wide selection of products for any tough application, from basic off-the-shelf to entirely bespoke solutions. BEI Sensors provides a wide product portfolio, engineering experience, and unmatched product support to the industrial, military/aerospace, and transportation markets. Its product line includes rotary and linear position sensors, potentiometers, Hall Effect sensors, absolute and incremental encoders, panel controls, electronic interface modules.
GET A PRICE
To receive a proposal, please send your application to info@shop-encoder.com and specify the required positions and company details.
Specification
| Measurement range | 0 up to 3500 mm |
| Circumference drum | 300 mm/turn |
| Sensing device | Adaptable with all our incremental or absolute encoders |
| Material | Body and cover - aluminum (RohS) Measuring cable – Stainless steel |
| Cable diameter | 0,60 mm |
| Standard linearity | +/- 0,05% f.s. +/- 0,01% f.s. (optional) |
| Max. Velocity | 10 m/s |
| Max. Acceleration | 7 m/s2 (before cable deformation) |
| Weight | ≈ 2000 g |
| Operating temperature | -20° to +80°C |
| Storage temperature | -30° to +80°C |




